Şanzıman Yağı Nasıl Değiştirilir?

Otomatik Şanzıman Yağı Değişimi

Otomatik Şanzıman yağı nasıl değiştirilir? bu konu hakkında en çok tevatür bulunan konular arasındadır. Genelde yağ boşaltılıp, yenisi konularak biraz kullanma ve tekrar boşaltıp yenisi konulma gibi yöntemler kullanılıyor. Bir makine ile içinden eskisi çekilip yenisi konuyor. Bu tür işlemler için tümden hatalı diyemeyiz ama eksik diyebiliriz. Bu tür yöntemlerde filtre değişmiyor ve mıknatıs temizlenmiyor. Otomatik şanzıman yağını sağlıklı şekilde değiştirmek bu iş çok uzun kilometre aralığında yapıldığı için önem arz eder. Peki en doğru değişimi nasıl yapmalısınız?

Birinci yöntem; yağın otomatik olarak makine ile değişiminin yapılmasıdır ve sağlıklı olan yöntem de budur. Çünkü makine kullanmadan yapılan değişimde torkun içerisinde bir miktar yağ kalmaktadır.

Eğer kendiniz yapacaksanız;

Aracı kriko yardımı ile kaldırın, aynı motor karteri gibi otomatik şanzıman karterini etrafındaki civataları sökerek çıkartın, bunu yaptığınızda yağın tamamı boşalacak. Karter içindeki filtreyi değiştirin ve karter kapağındaki mıknatısı temizleyin. Bu iki parça olası pislik ve demir talaşlarını tutmak içindir, bu işlemi yapmadan demir talaşlarını sadece yağ değiştirerek temizleyemezsiniz. Daha sonra karter contasını değiştirip karteri kapatın ve kitapçıkta tavsiye edilen türdeki motor yağını uygun seviyeye kadar koyun.

Otomatik-Sanziman-Yagi-Nasil-Kontrol-Edilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir