Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Aracınızın şanzıman yağ seviyesi nasıl kontrol edilir?

Motorunuz, farklı bileşenleri yağlamak ve aşınmaya ve korozyona karşı korumak için yağa ihtiyaç duyduğu gibi, şanzıman da şanzıman sıvısı denilen özel akışkanla yağlanır.
Uygun şanzıman yağı seviyesinin korunması, şanzımanını düzgün bir şekilde kaymasını ve aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak açısından önemlidir.

Şanzıman yağını nasıl kontrol edebilirim?

– 1. Adım: Şanzıman manuel mi yoksa otomatik mi? Manuel şanzımanlarda genellikle seviye çubuğu olmaz. Fabrikada doldurulurlar. Takviyeye ihtiyaç yoktur. Yağ sadece tamir gerektiğinde değiştirilmelidir.

– 2. Adım: Otomatik şanzıman varsa, şanzıman yağ çubuğunu bulun. Şanzıman yağ çubuğu genelde kırmızıdır (motor yağ çubuğu sarı veya beyaz olur). Yağ çubuğunu bulmak için kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Eğer şanslıysanız varsa, üzerinde bir etiket göreceksiniz.
– Arkadan çekişli araçlarda, yağ çubuğu genellikle motor bölmesinin arka kısmında, motorun arkasında bulunur.
– Önden çekişli araçlarda, yağ çubuğu genellikle şanzımanın sürücü tarafındaki yüzünde bulunur. Bulamassanız, nerede aramanız gerektiğini kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.
Birçok arabada şanzıman yağ çubuğu yoktur. Yağ seviyesini, elektronik bir cihaz yardımıyla veya şanzıman kasasındaki vidalardan birini sökerek kontrol etmek gerekebilir. Kapalı şanzımanlarda yağ seviyesini kontrol etmek, çok daha karmaşık bir işlemdir.
Sıradan kullanıcılar, şanzıman yağı seviyesini kontrol etmek için gerekli becerilere sahip değildir. Aracınızda ölçüm çubuğu yoksa, bölgenizdeki şanzımancıya veya bayinize götürerek yağ seviyesini kontrol ettirin. Motor yağını değiştirirken, bunu da yaptırabilirsiniz.
Aracınızda şanzıman çubuğu varsa, şanzıman yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

– 3. Adım: Şanzıman yağını nasıl kontrol edebilirsiniz? veya şanzıman yağı nasıl kontrol edilmelidir?
Çubuğu çıkarın, temiz bir bezle silin, tekrar takın, 5 saniye bekleyin, ardından tekrar çıkarın ve kontrol edin. Gerekirse yağ ekleyin. Daima üretici tarafından önerilen yağları kullanın.
Yağ çubuğu ile seviyeyi kontrol ederek, azar azar ekleyin. Şanzıman yağını eklemek kolaydır, ancak çok fazla eklediğinizde çıkarması oldukça zordur.
Şanzıman için bir litreden daha fazla yağ gerekiyorsa ya da şanzımanda düzenli olarak yağ kullanılıyorsa, sızıntı olup olmadığını kontrol ettirmek için arabanızı bakıma götürün.
Şanzıman yağını nasıl kontrol etmeliyim? Rengini ve kokusunu da kontrol edebilirsiniz.
Şanzıman yağında renk çok önemlidir. Normal açık kahverengi, yarı saydam görünümünü korumalıdırı. Otomatik şanzıman yağı kiraz kırmızısıdır. Koyu kırmızı veya kahverengi ise, yağın değişmesi gerekir.
Yanık kokusu varsa veya içinde parçacıklar varsa, şanzımanı da serviste baktırmalısınız. Şanzıman bakımı nedir? Şanzıman yağı eklemeden önce şanzıman yağ filtresinin değiştirilmesidir.
Şanzıman yağının nasıl kontrol edileceğini soran veya nasıl kontrol ettiğinizi soranları etkileyin.

Otomatik şanzıman yağı nasıl kontrol edilir?

Otomatik şanzıman yağı nedir?

Otomatik şanzıman yağı, otomatik şanzımanlı araçlarda kullanılan yağdır. Genelde kırmızı ya da yeşildir.

Otomatik şanzıman yağı seviyesini neden kontrol edilmelidir?
Otomatik şanzıman yağı, şanzımanın can damarıdır. Yağ, şanzımanı çalıştırmak için gereken hidrolik basıncını sağlar. Aynı zamanda şanzımanı soğutur ve yağlar. Yağ seviyesi düşük olduğunda, pompayla sisteme hava çekilir. Hidrolik sistemdeki hava, otomatik şanzıman yağının akışını keser. Şanzıman yağı düşük seviyede olduğunda, çok hızlı bir şekilde hasara yol açabilir.
Otomatik şanzıman yağ seviyesi nasıl kontrol edilir?
Yağ çubuğu olan şanzımanlarda, prosedür yukarıda açıklananla aynıdır.
Birçok Ford, Toyota, GM ve diğer araçlarda artık yağ seviyesini kontrol etmek için otomatik şanzıman çubuğu bulunmamaktadır. Otomobil üreticileri, otomatik şanzıman yağ çubuğunu artık kaldırıyor. Yeni şanzıman sistemleri, eski modellerdekinden oldukça karmaşıktır ve şanzıman yağ seviyeleri çok daha kritiktir. Bu modellerde otomatik şanzıman yağ seviyesini kontrol etmek için özel prosedürlere ihtiyaç duyulur.

Daha fazla bilgi almak için, otomatik şanzıman sıvısını nasıl değiştirildiğini öğrenin:

  1.  Şanzıman yağını boşaltın: Önce, şanzımandan radyatöre giden soğutma hattını sökün. Boruya bir lastik hortum parçası takın ve borunun boş ucunu boş bir kaba yerleştirin. Motoru çalıştırıp bekleyin. Şanzıman yağı, soğutma hattından kabın içine akmalıdır. Yağın akışı bitince, motoru durdurun. Ardından, soğutma hattını radyatöre yeniden bağlayabilirsiniz.
  2.  Boşaltma karter kapağını, şanzımanın altında tutan cıvataları sökün.
  3.  Drenaj karterini şanzıman yağıyla temizleyin.
  4.  Filtreyi takın.
  5.  Contayı takın.
  6.  Karteri takın: Filtre ve conta takılı durumdayken, karteri şanzımana tekrar bağlayın. Dişleri sıyırmaması için, cıvataları elle çevirerek birkaç tur sıkın. Ardından cıvataları sıkmak için bir tork anahtarı kullanın. Cıvataları fazla sıkmayın, aksi takdirde şanzımandaki dişlere zarar verir ve karteri çizersiniz.

Otomatik şanzıman yağını doldurun: En yaygını Dexron III Otomatik Şanzıman Yağı’dır, ancak uygun otomatik şanzıman yağını seçmek için kullanım kılavuzuna bakın. Miktarı da kontrol edin.

 

7 thoughts on “Şanzıman Yağı Nasıl Kontrol Edilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir