Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Otomatik vites şanzıman yağı kaç km’de değişir, şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Otomatik vites şanzımanı, sürücüye sürüş konforu sağlar. Tabi ki bakımının yapıldığı sürece.. Şanzıman yağı belli bir kilometreden sonra ilk özelliklerini koruyamayacak ve değiştirilmediği takdirde araç parçalarının daha kolay yıpranıp arızalanmalarına yol açacaktır.

Diferansiyel ve şanzıman kapalı sistemler olduğu için herhangi bir kaçak olmadığı sürece yağ eksilme problemi yaşanmaz. Bazı tamirciler buna dayanarak otomatik şanzıman vites yağının değişmesine gerek olmadığını iddia edebilirler. Bu boş bir iddiadır ve yanlış olduğunun kanıtı otomobil üretici firmaların yayınladıkları kullanım kılavuzlarında belli kilometrelerde şanzıman yağı değişimi gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü her şeyin bir ömrü olduğu gibi şanzıman yağının da bir ömrü vardır ve bu ömür dolunca işlevini kaybeder.

Otomatik vites şanzıman yağı, kılavuzda kaç kilometrede deniliyorsa o periyotta değişir. Bu hangi şanzıman sisteminin kullanıldığına ve arabanın marka ve modelinde göre değişir. Genel itibariyle bu değişim aralığı 40.000 kilometreden başlar 120.000 kilometreye kadar gider. Eğer elinizde kullanım kılavuzu yoksa en geç 100.000 kilometrede otomatik vites şanzıman yağını değiştirmelisiniz.

Şanzıman yağı değişimi yaparken, orijinal yada üreticinin belirlediği yağ tercih edilmeli ve işin ustasına yaptırmalıdır.Özellikle otomatik araçlı araçlarda bu çok önemlidir.

Atco Otomatik Şanzıman Servisi – İstanbul Kartal: 0850 640 0685 – Dahili: 12 Atco Otomatik Şanzıman Servisi – İstanbul Levent: 0850 640 0685 – Dahili: 18 Atco Otomatik Şanzıman Servisi Ankara: 0850 640 0685 – Dahili: 21 Atco Otomatik Şanzıman Servisi İzmir: 0850 640 0685 – Dahili: 23

4 thoughts on “Otomatik Şanzıman Yağı Ne Zaman Değişir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir